Jeg elsker at besøge historiske steder, så da vi skulle hjem fra München, var det oplagt at besøge Hedeby Museum, Wikinger Museum Haithabu.

Hedeby var en af de første og største byer i vikingetidens Danmark, hvor handlen fra store dele af verden mødtes pga. beliggenheden som knudepunkt ift. Østersøen og Hærvejen.

Museet er meget moderne og er da også blevet moderniseret i 2010 med flotte tavler, små videoer og skrift på væggen på tysk, dansk og engelsk. Museet er delt op i afsnit om forskellige emner. Hvert afsnit indledes med en tekst på væggen. Der står generelt ikke så meget, men man kan supplere med en audioguide.

Det mest imponerende er skibshallen, hvor langskibet Hedeby 1 er udstillet sammen med en rekonstruktion samt diverse fund fra havnen.

Efter museet kan må gå eller køre over til den rekonstruerede Hedeby, som ligger på samme sted som vikingetidens Hedeby. Her er 10 rekonstruerede huse med plankevej og en bådebro med en rekonstrueret robåd. Her kan man kigge over til museet.
